ÖZEL EĞİTİM :

Engelli ve Özel Eğitime gereksinim duyan bireyler için Özem Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri bünyesinde konusunda uzman ve Türkiye’nin Özel Eğitim konusunda önde gelen üniversitelerinden mezun eğitimcileri görev almaktadır.

İş disiplininin yanı sıra meslekte özverinin birinci önceliği olduğuna inanan kadromuz gerek özel eğitime gereksinim duyan bireyler, gerekse ailelerine tam destek olmaktadırlar.

NEUROFEEDBACK :

Nöroterapi, Türkiye’de klinik düzeyde eğitim sertifikasına sahip iki terapistimiz (Mehmet Mıdık ve Dr. Caferi Tayyar ÇAVUŞ) Özem Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri iştiraki olan www.ankaraneurofeedback.com adresinde hizmet gösteren web sitemizle Ümitköy ve Keçiören‘de yurtdışından getirilen cihazlarla nöroterapi seansları yapmaktadırlar.

HAND THERAPY :

Meditouch Ltd. tarafından üretilen El Terapisi rehabilitasyon programı; inme, parkinson, ataksi, serebral palsy, gelişimsel koordinasyon bozuklukları, kırık ya da tendon tamiri gibi el cerrahileri sonrası rehabilitasyon programında kullanılmaktadır. Bir eldiven ve kişiye özel el egzersiz rehabilitasyon programı sağlayan bir biofeedback yazılım paketinden oluşan el terapisi sistemi, elin işlevini geliştirir, tutma-kavrama becerisi ile yazı yazma becerisini geliştirir. İş ve uğraşı terapistleri, fizyoterapistler ve diğer fiziksel tıp ve rehabilitasyon profesyonelleri tarafından kullanılır.

SENSORY INTEGRATION:

Duyusal Bütünleme Algılama organlarımız üzerinden bize ulaşan bilgilerin bir araya getirilip, sıraya sokulup, düzenlenmesidir. Eğer bir çocuk uyarıya uygun, başarılı bir uyum sağlama reaksiyonunu kendiliğinden planlayıp uygulayabilirse, sensorik entegrasyon gerçekleşmiş olur. Sensorik entegrasyon beynimizin her yerinde sürekli olarak gerçekleşen bir süreçtir. Beyin sapı bu süreçte önemli bir rol oynamaktadır. Beyin sapında bilgilerin işlenmesi sırasında yanlış yorumlar, uyarı seli, uyan açlığı gibi olumsuzluklar oluşabilir. Bu süreçte önce gözlem yaparak tek tek algılama alanları, sonra farklı algılama sistemlerinin birleşmesinden oluşan entegrasyon adımları saptanır.

SU TERAPİSİ :

Hidro terapi, Terapötik Akuatik Rehabilitasyon, Akuaterapi, Su içi egzersiz tedavisi, Havuz Tedavisi gibi farklı isimler ile tanımlanan Akuatik Rehabilitasyon; suyun sağladığı avantajları kullanarak başta kas iskelet sistemi, sinir sistemi, kardiovasküler sistem ve solunum sistemi hastalıkları olmak üzere pek çok kısıtlılık-özürlülük oluşturan durumun spesifik su içi egzersizlerle rehabilite edilmesi olarak tanımlanabilir. Havuz tedavisinde suyun fizyolojik özellikleri kullanılmaktadır. Bu etkiler suyun kaldırma kuvveti, direnç özelliği, su içindeki cisme eşit basınç vermesi, basınç altındaki suyun masaj etkisi, suyun sıcaklığına bağlı olarak rahatlatıcı ve kas gevşetici özellikleridir.

AİLE TERAPİSİ:

Çift Terapisi problemlerde tek bir birey yerine ailenin tüm üyelerini ele alan ve terapiye tabi tutan çeşitli terapi teknikleri için ortak bir addır. Bu yaklaşımda tek bir kişi üzerine odaklanmak yerine, ailenin tamamı dinamik bir sistem olarak ele alınır. Grup terapisi biçiminde değerlendirilen aile terapisinde, aile üyelerinin duygularını yapıcı bir şekilde ifade etmesi, tıkanan iletişim kanallarının açılması, çatışmaların uzlaşmayla çözümlenmesi, böylece her üye için daha doyurucu ve tatmin edici bir aile içi etkileşim amaçlanır.

ETÜT HİZMETLERİ :

Özem Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri Özel Eğitim Konseptine dahil olan etüt hizmetlerimizde kendi alanında profesyonelleşmiş, akademik geçmişi ve iş tecrübesi sağlam eğitimcilerimiz görev almaktadırlar.

KREŞ HİZMETLERİ: